מערכות בטיחות ברכבים ועד כמה הן מגנות עלינו?

מערכות בטיחות ברכבים ועד כמה הן מגנות עלינו

מערכות בטיחות לכלי הרכב הן הגדרה כוללת למגוון רחב של מערכות בטיחות מתקדמות המיוצרות על ידי יצרניות הרכב הגדולות ביותר בעולם במהלך העשורים האחרונים.

מערכות מתקדמות אלו החלו את דרכן כמערכות אשר נועדו לפתור בעיה מכנית בזמן אמת כאשר המערכות הקיימות ברכב, לרבות, מערכות בלימה, ייצוב והיגוי, אינן מעניקות מענה מספק. בהמשך, מערכות הבטיחות ברכבים החלו לפעול כמעין "מערכות התראה" לנהג הרכב, שתפקידן הוא להתריע בפני נהג הרכב אודות מצבים שמחייבים את תגובתו המיידית. כיום יותר ויותר יצרניות רכבים עוסקות בפיתוח מערכות מתערבות המיועדות לבצע את הפעולה הנדרשת במקרים בהם נהג הרכב מתעכב בביצוע הפעולה.

סוגים שונים של מערכות בטיחות

מערכות הבטיחות המותקנות ברכבים כיום מסווגות לקטגוריות שונות, כאשר הבולטת שבהם כוללת מערכות בטיחות המתערבות בפעולה רק לאחר שזו בוצעה על ידי נהג הרכב. בין מערכות בטיחות אלו נכללת מערכת ABS שמטרתה מניעת נעילת גלגלים. ממערכת זו, שהפכה עם השנים לתקן סטנדרטי בכל סוגי הרכבים, לרבות, רכבי יוקרה דוגמת chrysler 300 של חברת קרייזלר, היו לא מעט ציפיות בכל הנוגע להפחתת היקף התאונות הנגרמות כתוצאה מהחלקת הרכב. ממקרים שונים אשר נערכו על ידי הרשות הבינלאומית לבטיחות בדרכים נמצא כי יעילות המערכת נמוכה מהציפיות הרבות (ואולי אף המוגזמות) שתלו מומחי התחבורה הבינלאומיים מהמערכת בתחילת דרכה. יחד עם זאת נמצא כי ברכבים מסחריים לרוב בהם מותקנת מערכת ABS בסרן האחורי, יעילות המערכת הוכיחה את עצמה לאורך השנים בכל הנוגע להפחתת המעורבות בתאונות כתוצאה מהחלקה. מנגד, מערכת BAS הפועלת כמערכת עזר לחיזוק פעולת הבלימה במצבי חירום, נמצא כיעילה במחקרים שונים שנערכו, וזאת לנוכח ירידה משמעותית במעורבות רכבים בהם מותקנת המערכת בתאונות עם הולכי רגל.

מערכת בטיחות נוספת הנבדקת לאורך השנים היא מערכת ESP המיועדת לצרכי בקרת יציבות של כלי הרכב. בבדיקה שנערכה על ידי הרשות הלאומית לבטיחות דרכים בגרמניה בשנת 2006, נמצא כי מערכות ה-ESP אשר היו מותקנות ברכבים השונים בגרמניה הובילו לירידה של התאונות הקטלניות. מהמחקר עולה כי כלי רכב בהם הותקנה מערכת ESP היו מעורבים פחות בתאונות דרכים קטלניות, וכפועל יוצא מכך, המערכת הוגדרה בעקבות המחקר כמערכת המסייעת במניעתן של תאונות עם סיכוי פגיעה קשים.

בכל רחבי העולם ממשיכים לבדוק את נתוני האפקטיביות של מערכות הבטיחות בכל הנוגע למניעת תאונות דרכים הנגרמות בשל הגורם האנושי. נושא זה מהווה את אחד מנושאי המחקר החשובים ביותר בתחילת המאה ה-21, וזאת בשל ריבוי הטכנולוגיות העתידות לסייע לנהגי הרכבים להתמודד עם מגוון עצום של סיטואציות במהלך הנסיעה. ככל הנראה, במהלך השנים הקרובות נחשף למערכות בטיחות מתקדמות ויעילות יותר, המבוססות בין היתר על ממצאי המחקרים שנערכו עד כה בכל הנוגע למערכות הבטיחות המותקנות כבר היום ברכבים החדישים.

 

חזור לעמוד הקודם >>

עמדת המתנה ממוזגת עם אינטרנט וקפה WiFi קפה
מועדון לקוחות מועדון לקוחות - הרשמה
מי אנחנו הכן רכבך לטסט !