יבוא רכב לישראל – כך תעשו זאת נכון | פרי מוטורס

יבוא רכב לישראל – כך תעשו זאת נכון

על כבישי ישראל נעות מכוניות וכלי רכב רבים אשר מיוצרים על ידי יצרנים בינלאומיים שונים. מרבית הרכבים מיובאים על ידי יבואנים מורשים כאשר הלקוח הישראלי מקבל אותם לידיו לאחר שכל בעיות הבירוקרטיה הכרוכות ביבואן טופלו ונפתרו מבעוד מועד.

אחת המרכיבים המרכזיים והמשמעותיים ביותר במחיר כל רכב אשר מיובא הוא כמובן מרכיב המיסוי אשר נקבע על פי שווי הרכב. מדינת ישראל מאפשרת לאזרחים שחפצים בכך לייבא מכוניות ביבוא אישי כאשר מדובר על מכוניות חדשות ו/או משומשות. היתרון ביבוא אישי מסתכם מן הסתם בחיסכון בכסף, שלעיתים, הוא משמעותי  מאוד. אך נציין כי הפרשי הסכומים בקטגוריה של מכוניות משפחתיות חדשות אינו גדול לטובת היבוא האישי, וספק אם כדאי לעבור את הבירוקרטיה שכרוכה בכך. בשוק מכוניות היוקרה החדשות הרווח של היבואניות גדול מאוד ויכול להסתכם בעשרות ומאות אלפי שקלים, וכאן שווה לעשות את המאמץ. הכדאיות עולה כאשר מדובר על מכוניות משומשות וזאת בגלל האפשרות להשיג אותן במחירים נמוכים, יחסית, בשוק הבינלאומי. היות והמס מוטל על שווי העסקה, הרי שכאן מרוויחים פעמיים - בעת קניית מכונית מוזלת ובמיסוי עליה.

יבואי אישי על פי החוק

יבוא אישי חייב להתנהל על פי  החוק ובהתאם לתקנות בנושא. על מנת שהעסקה תהיה כדאית מומלץ לבצע בדיקות שונות טרם ההחלטה על הרכישה כאשר יש אפשרות לקבל מידע אודות המכס האזרחי הצפוי על הרכב לאחר שמגישים לפקיד המכס את מסמכי העסקה הצפויה ומבקשים ממנו למסור את שווי המס הצפוי.

כדאי לייבא מכוניות שקיימות בארץ ואשר היבואן הכשיר עבורן את מסלול התקינה. היות והמיסוי נקבע גם על פי רמת הזיהום של המכוניות אזי סביר להניח כי היבואן עשה מאמצים להגדיל את נקודות הזיכוי במס בנושא. כך, ניתן ליהנות ממסלול מקדים שנעשה על ידי יבואן בעל עוצמה. כדאי למצוא מכוניות ישנות, יחסית, שניתן להשיגן במחירים זולים מאוד. במקרים כאלו גם פקידי המכס יתווכחו פחות לגבי שווי הרכב. ניתן לבצע יבוא אישי דרך חברות המתמחות בכך ואשר מקבלות עמלות על עבודתן. במקרים רבים, העסקאות תהיינה משתלמות יותר מאשר רכישה באמצעות יבואן.

ומה בעניין טיפולי מוסך לרכב?

כל מכונית אמורה לעבור טיפולים שוטפים ותיקונים על פי הצורך. ישנם דגמי רכבים שהיבואן נותן עבורם אחריות בינלאומית ואז ניתן לתקנם בכל מוסך מורשה וישנם יצרנים שאינם נותנים אחריות כזאת ואז הטיפול במוסך מורשה הופך למסובך יותר.

המדינה אוכפת חוקים גם בתחומי טיפולי רכב מאחר והיא מבקשת לעודד תחרות גם בתחומי שירותי המוסכים. במקרים רבים, המדינה מונעת בחוק התערבות של יבואן בטיפולי רכב גם במוסכים מורשים מטעמו. יש מקרים, בהם לא יהיה ניתן לטפל במסכים מורשים אבל קיימים היום מוסכים בלתי מורשים רציניים ומקצועיים שניתן לתקן בהם דגמי רכב רבים.

 

 

חזור לעמוד הקודם >>

עמדת המתנה ממוזגת עם אינטרנט וקפה WiFi קפה
מועדון לקוחות מועדון לקוחות - הרשמה
מי אנחנו הכן רכבך לטסט !